fbpx
lut
17
2021

Czy w twoim domu mieszka kot, a może nawet więcej kotów? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, oznacza to, iż jesteś w gronie szczęśliwców, którzy mają zapewnioną domową felinoterapię. Czym jest felinoterapia i jakie niesie korzyści dla zdrowia – o tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Felinoterapia – czym jest?

Pojęcie felinoterapii (łac. felis – kot, gr. therapeia – opieka, leczenie) oznacza jedną z uznanych metod zooterapii, czyli terapii polegającej na kontakcie pacjenta z kotem. Działanie terapeutyczne wiąże się nie tylko z fizycznym kontaktem ze zwierzęciem, ale również z jego obserwacją. Celem felinoterapii jest poprawa funkcjonowania pacjenta zarówno w zakresie zdrowia somatycznego, jak i psychicznego.

kot w okularach

Warto zauważyć, że ten rodzaj terapii jest standardem w leczeniu pacjentów w krajach zachodnich, w Polsce to nadal swoiste novum. Aczkolwiek już funkcjonują kursy felinoterapii, po których terapeuta otrzymuje licencję. Można uczestniczyć w kursie z własnym kotem, który z kolei dostaje certyfikat kota terapeutycznego.

Na czym polega felinoterapia

Koci terapeuta i jego wykwalifikowany opiekun współpracują z placówką i jej pacjentami (np. dom spokojnej starości, hospicjum, ośrodek leczenia uzależnień czy ośrodek terapii dla dzieci autystycznych). Lekarz prowadzący pacjenta nadzoruje przebieg felinoterapii, a w jej ramach terapeuci odwiedzają pacjenta – według wcześniej ustalonego harmonogramu i metod pracy dostosowanych indywidualnie do potrzeb danej osoby.

Z racji tego, iż felinoterapia polega na interakcji – ważne, by pacjent miał świadomość, jak obchodzić się z kotem i rozumiał kocie zachowanie (dlatego rolą opiekuna jest nauczenie pacjenta tych podstaw).

Kot w domu – korzyści dla zdrowia

Niewątpliwie każdy opiekun mruczka potwierdzi, iż kot ma zbawienny wpływ na stan zdrowia jego opiekuna. Przede wszystkim z kotem przy boku łatwiej znosisz trudy codziennego życia. Koty odstresowują, uspokajają, wprowadzają opiekunów w stan relaksu, dzięki nim możesz poprawić swoją koncentrację, zwiększyć poziom empatii.

kot na kolanach drapany przez człowieka

Mruczenie jest tą kocią właściwością – która ma działanie zdrowotne.  Wibrowanie towarzyszące mruczeniu ma od 25 do 50 Hertzów, a są to częstotliwości wspomagające leczenie rozmaitych kontuzji (złamań, naderwania mięśni itp.). Według naukowców jeśli masz kota, ryzyko wystąpienia zawału serca jest o 30% niższe niż w przypadku osób nieposiadających kota. Co ciekawe właśnie mruczenie (ale również głaskanie kociego futerka) oddziałuje pozytywnie na psychikę zmniejsza poziom lęku, poprawia nastrój – dzięki temu, iż wydzielają się w organizmie endorfiny i oksytocyna. Naukowcy zaobserwowali również to, iż posiadacze kotów żyją dłużej niż osoby, które nie mają w domu mruczków.

Interesująca jest również kocia intuicja, która sprawia, że zwierzęta te potrafią wykryć chorobę u swojego opiekuna. Wówczas mają w zwyczaju kłaść się na newralgicznej części ciała człowieka – jeżeli wcześniej kot tego nie robił, warto zaufać kociej intuicji.

kot głaskany przez człowieka

Koty wzbudzają nie tylko instynkt opiekuńczy, ale ze względu na to, jak się zachowują, bawią – sprawiają, że możesz poczuć się przy nich jakbyś był ponownie dzieckiem. Bawiąc się z kotem lub tylko obserwując go, stajesz się naturalny, niefrasobliwy, odprężony, szczęśliwszy – przyznasz, że to duża korzyść dla Twojego zdrowia.

Dlaczego warto skorzystać z felinoterapii?

Mając świadomość, jak korzystne jest posiadanie kota, łatwo zrozumieć sens i potrzebę felinoterapii jako terapii, która może wspomóc klasyczną psychoterapię lub leczenie w znaczeniu medycznym. Kto może skorzystać z tego dobrodziejstwa? Felinoterapia ma zastosowanie u:

  • osób z zaburzeniami depresyjno-lękowymi
  • osób uzależnionych
  • osób ze spektrum autyzmu
  • osób niepełnosprawnych umysłowo
  • osób z niepełnosprawnością fizyczną (jako podbudowanie zdrowia psychicznego)
  • osób z nadciśnieniem, z chorobami kardiologicznymi
  • osób przebywających w domach seniora, hospicjach
  • dzieci z domów dziecka.

starszy pan z kotem

Warto podkreślić, że udowodniony jest terapeutyczny wpływ kontaktu z kotami na m.in. powyższe grupy pacjentów. Niedawno czytałam o eksperymencie, który przeprowadzono w jednym z amerykańskich domów seniora. W ramach terapii zajęciowej seniorzy opiekowali się kotami ze schroniska – efekty były zdumiewające. Seniorzy poczuli się potrzebni, odzyskali sens życia i odnaleźli w nim na nowo radość. Poprawiła się nie tylko ich kondycja fizyczna – dzięki codziennym zajęciom opiekuńczym, ale również lepiej funkcjonowali psychicznie – poprawa nastroju była zauważalna, jak również poprawa w zakresie zdolności poznawczych.

Jako kocia opiekunka z paroletnim stażem, mogę tylko zaświadczyć, iż posiadanie kota jest dobroczynne dla zdrowia, a jako psycholog zainteresowany różnymi nurtami terapeutycznymi potwierdzam, że felinoterapia jest wartościowa formą terapii wspomagającej. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą felinoterapii – która jak już wspomniałam w Polsce „raczkuje” – polecam Felinoterapia – fundację, która m.in. zajmuje się kototerapią.

Kategoria: Ciekawostki umysłu • Autor: Małgorzata Plata • 17 lutego 2021